Zakończenie leasingu przed czasem

Leasing jest często przydatnym sposobem na zdobycie pożądanego przedmiotu, którego nie mielibyśmy szans kupić w pełnej cenie. Co w przypadku kiedy chcemy odstąpić od umowy leasingowej? Nie jest to proste, ale istnieje na to kilka sposobów. Dowiecie się o nich z naszego artykułu.

Pierwszym ze sposobów jest wypowiedzenie umowy. Nie jest ona zazwyczaj pożądana przez obie strony, bo firma oferująca usługę leasingu traci klienta, a sam leasingobiorca zazwyczaj mu ponieść dodatkowe koszty. Chodzi głównie o zapłatę pozostałych rat, zazwyczaj z odsetkami i innymi opłatami wewnętrznymi. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tzw. dyskoncie, czyli korzyściach, jakie czasem pojawiają się po przedwczesnym zerwaniu umowy dla leasingodawcy. Oczywiście przedmiot wraca do prawowitego właściciela, a jedyną możliwością ograniczenia utraty pieniędzy, jest dalsze leasingowanie go przez leasingodawcę dla kogoś innego, co może wpłynąć na powiększenie się Twojego potencjalnego dyskonta.

Znaj swoje prawa

Często jest tak, że leasingodawcy próbują wykorzystać niewielką wiedzę swoich klientów i obarczają ich nadprogramowymi kosztami dosłownie za wszystko, choć często nie mają do tego prawa. Podobnie jest w kontekście wykupu samego przedmiotu leasingu, np. samochodu. Tam również w grę wchodzą różne wyceny i obsługi związane ze sprzedażą klientowi. Dodatkowo leasingodawca może nie zgodzić się na takie rozwiązanie. Jednak kiedy ono nastąpi i zapłacimy wszystkie raty i koszty dodatkowe, możemy spróbować korzystnie odsprzedać dany samochód dalej. Pojawia się przy tym szansa na odzyskanie części pieniędzy, które zmarnowaliśmy. Jeśli potrzebujesz pomocy, to adwokat Poznań prawo cywilne z powodzeniem przeprowadzi Cię przez ten niełatwy proces.

Ostatnio popularność zdobywa zjawisko cesji, czyli przejęcia danej umowy przez inną osobę i działanie według niej, zgodnie z ustaleniami. Dzieje się tak w przypadku, gdy leasingowany jest jakiś atrakcyjny przedmiot, a poprzedni właściciel umowy nie ma środków na dalsze prowadzenie. Można to uzyskać, negocjując wszystko z leasingodawcą i znajdując firmę godną nas zastąpić, z pewną sytuacją finansową i prawną. Poprzez takie działania, można również uzyskać kwotę odstępu, dzięki czemu to cesjonariusz przejmie wszystkie prawa do wykupu przedmiotu, a dawny leasingobiorca pozbędzie się problemu, zyskując przy tym wynegocjowaną stawkę pieniężną.

 

Duże ryzyko, dużo korzyści

Najbardziej ryzykownym, jednak w pewnych sytuacjach najmniej podatnym na dodatkowo koszty jest podnajem leasingowanego przedmiotu. Jednak muszą się na to złożyć różne czynniki. Przede wszystkim zgodzić się musi na to leasingodawca. Kolejną kwestią jest znalezienie zaufanej firmy, która posiada możliwości na spłacanie rat i jest pewna pod względem możliwości finansowych. Kiedy uda nam się osiągnąć ten stan, będziemy mieli możliwość odstąpienia od rat, a ostatecznie prawo do wykupu, co pozwala na uzyskanie ostatecznie pewnych profitów. Ważną informacją jest też możliwość dokonania tego w każdym momencie, chyba, że inaczej wskazuje podpisana umowa leasingowa.

Podsumowując, ważne jest dostosowanie sposobów jakie są do wykorzystania do własnych potrzeb i możliwości. Wszystko jest zależne od budżetu, znajomości i relacji z leasingodawcą. Jeśli od początku odpowiednio prowadziłeś proces negocjacji i masz dobre kontakty z firmą, z powodzeniem powinieneś uzyskać opcję, która Cię interesuje. Jeśli jednak nie wszystko idzie po Twojej myśli, skorzystaj z usług specjalistów od prawa cywilnego, którzy Ci w tym pomogą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *