Prawo spadkowe w Polsce

Adwokat Poznań – prawo spadkowe

Dziedziczenie spadku to bardzo ciekawy temat, którym interesuje się wiele osób, ponieważ prawo spadkowe może nie być dla wszystkich takie oczywiste. 

Prawo spadkowe – najważniejsze informacje

Przede wszystkim warto podkreślić, że podstawą do otrzymania spadku może być testament lub ustawa. Jeżeli spadkodawca, jeszcze za życia sporządzi stosowny dokument, który określa zasady dziedziczenia całego spadku, ma on pierwszeństwo przed przepisami. Jeśli jednak taki testament nie został sporządzony i nie jest określone jak spadek ma być podzielony, dziedziczenie odbywa się na podstawie wskazanych ustaw. Znacznie może w tym pomóc adwokat prawo spadkowe.

Nieprzyjęcie spadku

Spadkobierca może zdecydować się na odrzucenie spadku. W takim wypadku część, która by mu przysługiwała spadnie na pozostałych spadkobierców. Możliwe jest także wskazani w testamencie osoby, która w przypadku odrzucenia spadku przez pierwszego spadkobierce, otrzyma całość. Jeżeli taki „rezerwowy spadkobierca” nie został ustanowiony, dochodzi do dziedziczenia zgodnie z ustawą. 

Zachowek – najważniejsze informacje

W Polskim prawie istnieje również coś takiego jak zachowek. Jest to specjalne uprawnienie, które chroni spadkobierców, ustalonych zgodnie z ustawą. W przypadku, kiedy spadkodawca w testamencie wskazał osoby, które po jego śmierci mają otrzymać majątek, a ktoś z jego najbliższych został pominięty i czuje się pokrzywdzony, może powołać się na przepisy dotyczące zachowka. Prawnik z pewnością doradzi mu jak ochronić się w takim wypadku i odwołać od decyzji zmarłego o pozbawieniu go praw. 

Postępowanie w przypadku długu

Zadłużenia spędzają sen z powiek wielu osób. Najgorszą sytuacją są długi, które pozostały zmarłych. Często rodzina, nie zdaje sobie sprawy, że osoba zmarła, była zadłużona. Długi spadkowe można odziedziczyć, jednak jest to zależne od momentu dowiedzenia się o nich i podjęcia kroków prawnych, które są najbardziej wskazane.

Nabycie spadku – jak wygląda?

Podstawą do nabycia należnego spadku jest postanowienie stwierdzenia nabycia spadku. Jeśli spadkobiercom jest jedna osoba, nabycie takie postanowienia, znacznie przybliża do realnego przejęcia spadku. Wtedy trzeba jedynie zatroszczyć się o wszystkie prawa podatkowe oraz w urzędzie skarbowym złożyć oświadczenie, które dotyczy przyjęcia praw do spadku. W przypadku nieruchomości ważne jest zatroszczyć się o stosowny wpis w księdze wieczystej. 

Jeżeli współspadkobiercy, maja problemy z porozumieniem się w kwestii spadku i jego odpowiedniego podziału, konieczne może się okazać wstąpienie na drogę sądową. 

W Polskim prawie wszelkie kwestie związane ze spadkiem, jego dziedziczeniem i podziałem są zawarte w czwartej księdze kodeksu cywilnego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto tam zajrzeć. Pomóc może także adwokat, który specjalizuje się w prawie spadkowym. Dzięki fachowym poradą można uniknąć wielu nieprzyjemności i niekomfortowych sytuacji. Warto, także pamiętać o sporządzeniu testamentu, szczególnie jeżeli posiada się większy majątek. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.