Pobieramy zaświadczenie od naszego pracodawcy

Kiedy chodzi o pobieranie dokumentów dotyczących zatrudnienia, jednym z podstawowych dokumentów jest zaświadczenie o zatrudnieniu w firmie. Potrzebujemy go na przykład w celu pozyskania kredytu. Jak wygląda procedura krok po kroku?

Wizyta w kadrach

Aby pozyskać takie zaświadczenie, udajemy się do działu księgowości i kadr, lub też bezpośrednio do szefa. Wszystko zależne jest od konkretnej firmy i organizacji obowiązków w niej. W jednych firmach ma miejsce to poprzez odpowiedni druk z działu kadrowego ze względu na to, iż siedziba firmy znajduje się w innym mieście i szef nie może osobiście wystawić takowego zaświadczenia. Podpisane może być ono z upoważnienia właściciela.

Kiedy możemy otrzymać takie zaświadczenie?

Na żądanie pracownika zaświadczenie o zatrudnieniu wydawane jest w dowolnym momencie. Musi zawierać ono informacje na temat stanowiska, rodzaju umowy o pracę i przede wszystkim zarobków wypłacanych każdego miesiąca. Ponadto też muszą tam być zawarte informacje na temat okresu obowiązywania umowy. Co do zasady powinniśmy podać powód starania się o takie zaświadczenie ze względu na konieczność doboru odpowiedniego wzoru i danych w nim umieszczonych. Nie ma natomiast absolutnie żadnych podstaw do odmowy wystawienia takiego zaświadczenia nawet w przypadku zapotrzebowania na kilka egzemplarzy jednocześnie lub niemalże codziennego składania zapotrzebowania na takowe zaświadczenie. Wszakże celów może być bardzo wiele. Nie tylko kredyty, ale również i otrzymywanie różnego rodzaju świadczeń socjalnych wymagają ustalenia zarobków osób upoważnionych do otrzymywania owych zasiłków.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.