Ekwiwalent za urlop

Niewykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu nie musi być wcale żadnym zmartwieniem. Pracownicy kończący swoją przygodę w firmie, którzy mają zaległy urlop wypoczynkowy do wykorzystania mogą otrzymać ekwiwalent za urlop. Warto więc znać swoje prawa, ponieważ nie wszyscy o tym wiedzą, a potem ich pieniądze przepadają i zostają na koncie firmowym mimo, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Wyliczanie ekwiwalentu z prawnikiem

Nie każdy wie jednak jak samodzielnie wyliczać taki ekwiwalent, dlatego też dużo lepszym wyborem jest udanie się do prawnika, gdzie można liczyć na profesjonalną pomoc. Wyliczenia są zależne od obowiązującego współczynnika urlopowego. Wtedy też od liczby dni w roku kalendarzowym należy odjąć liczbę niedziel i świąt, ale też wszystkich dni wolnych od pracy w formie dodatkowej. Otrzymany wynik dzieli się następnie przez dwanaście miesięcy.

Ubieganie się o swoje pieniądze

O pieniądze z tego tytułu mogą ubiegać się wszystkie osoby, które kończą pracę w danej firmie i nie wykorzystały do końca swojego urlopu wypoczynkowego. Firma nie ma prawa odmówić wypłacenia ekwiwalentu za urlop. W razie czego dochodzić swoich praw można przed Sądem Pracy, wynajmując odpowiedniego prawnika.

Kilkaset złotych dodatkowego zarobku

Otrzymując pieniądze z ekwiwalentu można mieć pewność, że otrzyma się kilkaset złotych dodatkowego zarobku. Już za około 5 dni urlopu, który nie został wykorzystany otrzyma się około 500 złotych. Dzięki temu można:

  • zatroszczyć się o zabezpieczenie finansowe na przyszłość,
  • na spokojnie szukać nowego zatrudnienia.

Jeśli firma nie poczuwa się do zapłaty ekwiwalentu pracownikowi, warto poinformować o tym odpowiednie organy. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.