Każda praca kiedyś dobiega końca

Pracować powinien każdy zdrowy i wolny człowiek, gdyż jest to podstawa naszego utrzymania. Jednak co zrobić, kiedy dochodzi do zakończenia pracy, a nasze lata nie pozwalają na przejście na emeryturę? Wtedy trzeba tak zaplanować moment odejścia, by zdążyć z brakiem przestojów.

 

Samodzielnie odchodzimy z pracy

 

Powody odejścia z pracy są różne i należy też pamiętać o tym, że to w końcu nie tylko pracodawcy zwalniają pracowników, ale również my jako zatrudnieni w różnych miejscach jesteśmy w stanie się rozwijać i czasem potrzebujemy mniejszych lub większych zmian. W takim przypadku warto jest uskutecznić wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jako najwygodniejszy pod względem pozostałego czasu sposób na zmiany. Przede wszystkim porozumieniem można dowolnie ustawić zakończenie pracy. Można zarówno zdecydować się na pracowanie w pełnym wymiarze wypowiedzenia, jak i zakończyć pracę danego dnia. Wszystko zależy wyłącznie od ustaleń wzajemnych obu stron. Prawo pozostawia tutaj pełną dowolność obu stronom porozumienia, które to mogą dogadać się w tej kwestii.

 

A co kiedy zostajemy zwolnieni?

 

W tym przypadku zazwyczaj otrzymujemy wypowiedzenie, którego okres przy umowie na czas nieokreślony i dłuższym stażu pracy wynosi trzy miesiące. Warto jest wtedy wiedzieć, że pracodawca może nas zwolnić z obowiązku pracy, jednak nie jest to obowiązkowe i trzeba się liczyć z koniecznością przepracowania tych trzech miesięcy o ile pracodawca wyrazi taką chęć. Jednak możemy skorzystać wtedy z dodatkowego wolnego na poszukiwanie nowej pracy.

2 komentarze

  1. Niedługo czekają mnie poważne zmiany, z niepokojem śledzę sytuację związaną z umowami, zmianami i innymi kwestiami.

  2. Jak dobrze mieć wyrozumiałego pracodawcę, który zrozumiał, że nie przyjdę do niego do pracy od razu, bo muszę wypowiedzieć poprzednią umowę

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *