Umowę o pracę na czas nieokreślony – zalety

Ostatnie lata to wzrost liczby zawieranych umów tzw. śmieciowych. Umowy zlecenia czy o dzieło maja swoje zalety, niemniej zatrudnienie na czas nieokreślony, na podstawie mowy o prace daje nam poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji. Niesie szereg przywilejów i poza obowiązkami pracownika, także wiele praw.

Przy zatrudnieniu na czas nieokreślony umowa o pracę  obowiązuje bezterminowo, czyli do chwili jej wypowiedzenia przez jedną ze stron. Okres wypowiedzenia takiej umowy jest uzależniony od stażu pracy w danej firmie. Jeśli to pracodawca wypowie umowę, będzie musiał podać tego powody. W przypadku sporu między pracownikiem a pracodawcą, po przeprowadzonym postepowaniu sądowym możliwe jest przywrócenie zwolnionego zdaniem sądu pracownika do pracy.

Osoby zatrudnione na stałe są bardziej lojalne wobec firmy, to na plus dla pracodawcy. Angażując się w prace, rozwijając i kształcąc zawodowo zadba o stabilna sytuacje także przedsiębiorstwa.

Dla pracownika stała umowa otwiera szanse na uzyskanie chociażby kredytu, np. hipotecznego. Do zalet takiego zatrudnienia po stronie pracownika można zaznaczyć dodatkowo opłacane składki na ubezpieczenia, co w przyszłości wpłynie na wysokość emerytury/renty, uzyskanie wszelkich praw pracowniczych, np. urlopu, świadczeń socjalnych, zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Po zakończeniu zatrudnienia możliwe będzie uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych, co w przypadku umów cywilnoprawnych jest niemal niemożliwe. Do wad można zaliczyć brak elastyczności i trudności w zmianie miejsca zatrudnienia w szybkim czasie (okres wypowiedzenia obowiązuje obie strony umowy).

3 komentarze

  1. Ja bym jako zaletę dodała też możliwość wykorzystywania środków z funduszu pracodawcy na szkolenia czy studia uzupełniające – dzisiaj wiele firm funduje pracownikom naukę.

  2. Faktycznie największą zaletą przy staraniu się o kredyt w dużej wysokości i na długi okres takie stabilne zatrudnienie na umowie zwiększa szanse. Przy umowie zleceniu czy o dzieło często nie ma na taki szans.

  3. „It’s actually a cool and useful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.