Przebieg sprawy rozwodowej

Jeśli zdecydowaliśmy się na rozwód, powinniśmy jak najszybciej udać się do adwokata, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Rozwód, nad którym czuwa dobry prawnik, jest dużo mniej stresujący niż działanie w pojedynkę, ponieważ targani różnymi emocjami, możemy przeoczyć ważne dla nas kwestie.

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Sprawa rozwodowa jest dla każdego bardzo stresująca, ponieważ często nie mamy świadomości, jak ona przebiega. Oprócz standardowych procedur, sędzia zadaje nam pytania, na które powinniśmy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. O tym, jakie pytania usłyszymy, jest zależne przede wszystkim od tego, czy posiadamy dzieci (i jest konieczne przydzielenie praw rodzicielskich oraz ustalenie, z kim dzieci pozostaną) oraz tego, czy posiadamy majątek do podziału. Jednak z całą pewnością, musimy przygotować odpowiedzi na następujące pytania:

 

  • kiedy odbył się ostatni stosunek małżeński?
  • jakie są powody decyzji o rozwodzie?
  • czy robiliśmy wszystko, aby pomóc małżeństwu (np. terapia)?
  • czy posiadamy wspólne dzieci?

Rozwód bez orzekania o winie

Najlepszym układem jest porozumienie pomiędzy małżonkami odnośnie podziału majątku oraz wspólna decyzja o rozwodzie, ponieważ tego typu sprawy rozwodowe są zdecydowanie prostsze. Jednak jeśli nie potrafimy się dogadać i walczymy o prawa rodzicielskie, wówczas musimy przygotować się na serię różnych (nawet niewygodnych pytań), które mają za zadanie zobrazować rozpad naszego małżeństwa oraz zdolności wychowawcze względem dzieci.

2 komentarze

  1. Mój rozwód był bardzo skomplikowany i niszczący, ponieważ mąż nie chciał dać mi rozwodu. Cieszę się, że miałam dobrego prawnika, bo sama bym tego nie udźwignęła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *