Wycena nieruchomości przez biegłego – czy biegły może być stronniczy?

W niektórych przypadkach konieczne jest profesjonalne wykonanie wyceny na przykład nieruchomości, aby tę można było z kolei sprzedać czy przeznaczyć na jakiś konkretny cel. W takich przypadkach z sądu przydzielany jest w zasadzie przypadkowy biegły, którego zadaniem jest wykonanie ekspertyzy, a więc najczęściej dokonanie oględzin, dowiedzenia się wszystkiego, co jest niezbędne dla postępowania, poznania całej historii, a następnie stworzenia odpowiedniego raportu. Co jednak można zrobić w chwili, kiedy nie zgadzamy się z opinią biegłego i uważamy, że wydana opinia jest zdecydowanie stronnicza?

Poproś o zmianę

Każdy adwokat przyzna, że w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie o ponowienie tego samego zadania, jednak z pomocą powołanego do tej sprawy innego biegłego, który będzie mógł samodzielnie wykonać zadanie raz jeszcze. Każdemu przysługuje takie prawo, o czym każdy prawnik zawsze przypomina swoim klientom, zanim  ci zaczną tracić nadzieję na pomyślne rozwiązanie sprawy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że powołanie nowego biegłego będzie związane ze zwiększeniem się kosztów całego przedsięwzięcia.

A może lepiej wcześniej zapytać?

W takich sytuacjach, jak powyższa, zawsze lepiej jest wcześniej upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy przekaz, jaki jest zawarty w wystawionych dokumentach. Mecenas prawa zna w takich przypadkach odpowiedzi w zasadzie na wszystkie pytania, dlatego przed rozpoczęciem całego procesu warto udać się po poradę właśnie do niego. To również on będzie osobą, która będzie potrafiła wskazać dalsze postępowanie w przypadku nieobiektywnej opinii wyznaczonego biegłego.

2 komentarze

  1. Szkoda, że nie można samodzielnie wybierać sobie biegłego, niektórzy mam wrażenie że są w swoim zawodzie całkiem przez przypadek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.