Podział majątku – jak zrobić to dobrze?

Jeśli chodzi o podział majątku, taka sytuacja może nas spotkać w wielu chwilach – najczęściej jednak dochodzi do niej, kiedy wraz z partnerem życiowym podejmujemy decyzję o rozwodzie, na skutek którego konieczne jest wykonanie właśnie podziału majątku. Nie tylko takie sytuacje jednak zmuszają do takich decyzji – czasem część należy sprzedać ze względu na zadłużenia czy zbyt dużą powierzchnię, a czasem zwyczajnie ze względu na zmianę dotychczasowo snutych planów. W każdym z tych przypadków jednak potrzebny będzie pewny prawnik.

Opinia biegłego –czy zawsze jest obiektywna?

Wyznaczony przez sąd biegły ma za zadanie zrobienie wyceny danej nieruchomości, wybadanie dokładnie jej sprawy, a następnie wykonanie rzetelnej oraz w pełni obiektywnej ekspertyzy. Niestety, jesteśmy tylko ludźmi, a nawet w sądach możemy znaleźć nie do końca przekonanych co do swoich powinności pracowników. Jeśli wychodzimy z założenia, że przedstawiona przez biegłego ekspertyza jest zakłamana, niezgodna ze stanem faktycznym i jednocześnie krzywdząca dla nas, a dla sprawy zwyczajnie szkodliwa, potrzebna będzie pomoc radcy, który pomoże wprowadzić ujawnienie ukrytego majątku.

Co może nam doradzić specjalista?

Takie przypadki najczęściej kończą się powołaniem innego biegłego, który wykonuje dokładnie to samo zadanie. Zlecającym organem jest sąd, sam zainteresowany nie ma więc praktycznie żadnego wpływu na to, kto przyjdzie wykonać dane zadanie. Na wniosek strony zainteresowanej zostaje po prostu powołany nowy podmiot, który bada sprawę.  Trzeba się jedynie w takich wypadkach spodziewać wyższych opłat.

2 komentarze

  1. Niekoniecznie biegły może kłamać, czasem po prostu my mamy inny pogląd na sprawę i trzeba tę kwestię zweryfikować odpowiednio.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *